Wieczory Tumskie

29.03.15 | 15:26

Wieczory Tumskie to niezwykle popularny cykl spotkań - wykład plus muzyka - który gromadzi od lat wielu entuzjastów sztuki. Tym razem 29 marca historycy i znawcy tematu dr Dariusz Galewski i ks. Krzysztof Kanton rozmawiać będą o obrazie "Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha Starszego, a zespół muzyki dawnej Ars Cantus zagra materiał z nowej płyty. Początek o 18.00.

Odzyskane arcydzieło malarstwa

"Madonna pod jodłami" jest jednym z najcenniejszych arcydzieł, jakie znajdują się we Wrocławiu (na co dzień obejrzymy obraz Cranacha w Muzeum Archidiecezjalnym) i jest to skarb tym większy, że odzyskany dzięki wieloletnim staraniom. Zaginione podczas wojny w rzeczywistości od 1947 roku było najpierw w Niemczech, potem w wielu krajach, wreszcie zostało oddane Wrocławiowi przez prywatnego kolekcjonera. Wrocławiowi, ponieważ Lucas Cranach Starszy malował swoją pracę w 1510 roku z przeznaczeniem dla Katedry Wrocławskiej. O skomplikowanych losach "Madonny pod jodłami" opowiedzą historyk sztuki dr Dariusz Galewski i były dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego - Krzysztof Kanton.

Muzyka śląskiego renesansu

Wykład uzupełni, jak zawsze w przypadku Wieczorów Tumskich, część muzyczna. Tym razem wyjątkowa, bo zespół Ars Cantus, wrocławska formacja muzyki dawnej, przygotował utwory z Kodeksu Wrocławskiego z 1498 roku. Te kompozycje znalazły się na nowym krążku Ars Cantus, który będzie można także kupić po koncercie. Czym jest Kodeks Wrocławski? Niezwykłym świadectwem śląskiej kultury muzycznej okresu renesansu, w którym znalazło się aż 90 kompozycji wielogłosowych (dla dwóch do pięciu głosów) autorstwa często działających na Śląsku mistrzów - motety na Boże Narodzenie, Wielkanoc, cykle mszalne.

Początek wykładu połączonego z koncertem w niedzielę 29 marca o 18.00 w Auli Papieskiego Fakultetu Teologicznego (pl. Katedralny 1). Wstęp jest wolny.  

 

wroclaw.pl