ESK: Agata Trzebuchowska w ośrodku dla seniorów

30.03.15 | 15:30

Agata Trzebuchowska, odtwórczyni roli tytułowej w nagrodzonej Oskarem "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, bierze udział w przygotowaniach kolejnego widowiska z cyklu "Głos wykluczonych". W niedzielę spotkała się z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej, którzy wystąpią w widowisku.

 "Sen nocy letniej: The Fairy Queen" to kolejny spektakl realizowany we Wrocławiu przez reżysera operowego Michała Znanieckiego w ramach cyklu "Głos wykluczonych". Przedsięwzięcie firmuje Fundacja Jutropera, która współpracuje z biurem Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

- Jego intencją jest aktywne zaangażowanie, wciągnięcie w życie kulturalne, w tym przypadku w tworzenie spektakli, osób ze środowisk tak zwanych wykluczonych - mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK 2016.

W pierwszym spektaklu "Szukając Leara: Verdi" brali udział mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej na Pilczycach. W drugim "Pokolenie P: Prokofiew" młodzież z ośrodka wychowawczego. - W przygotowanie inscenizacji "Snu nocy letniej" mieli być zaangażowani przedstawiciele mniejszości narodowych, ale seniorzy i młodzi ludzie upomnieli się o to, aby i ich wziąć pod uwagę. Nie chcieli, aby ich udział w spektaklach był jednorazowym wydarzeniem - mówi Krzysztof Maj.

Dlatego w "Śnie..." pojawią się i seniorzy, i nastolatki, i przedstawiciele mniejszości narodowych.

Spektakl pokazany zostanie latem, a potem w 2016 r. znajdzie się w programie Europejskiej Stolicy Kultury.

Miłość jest fajna

W niedzielę w świetlicy DPS przy ul. Mącznej zebrało się kilkanaścioro pensjonariuszy, ale w sumie w przedstawieniu weźmie udział kilkadziesiąt osób, które na co dzień nie występują w teatrze. - Sztuka Szekspira jest osią przedstawienia, w które chcemy włączyć opowieści o miłości mieszkańców Domu Pomocy Społecznej - wyjaśniał swój pomysł Michał Znaniecki. - Opowieści o miłości, prawdziwe lub wymyślone, zbierze od mieszkańców Agata Trzebuchowska, która w ten projekt błyskawicznie w pełni się zaangażowała. Zdaję sobie sprawę, że to niełatwe zadanie, bo losy tych ludzi nie są łatwe. Ale to wrażliwa dziewczyna, wierzę, że będzie umiała otworzyć te osoby, namówić do zwierzeń.

- Pierwszy raz znajduję się w takiej sytuacji. Teatr zawsze był dla mnie ważny, ale przede wszystkim interesują mnie ludzie. Mam nadzieję, że uda nam się porozmawiać - mówiła Agata Trzebuchowska. Młoda aktorka, na co dzień studentka, była nieco skrępowana. Najpierw poprosiła o przedstawienie się wszystkich uczestników spotkania, potem razem z opiekunami próbowała namówić mieszkańców by opowiedzieli o swoich miłościach. Dojrzali mieszkańcy uśmiechali się nieśmiało, nikt nie chciał zacząć. - Miłość jest fajna. Czy ktoś ma inne zdanie? - rzucił rezolutnie pan Andrzej.

Michał Znaniecki: - Wiem, że w takiej grupie trudno opowiada się o miłości, bo to wiąże się z osobistymi, intymnymi przeżyciami. Agata będzie spotykać się z wami w cztery oczy. Wierzę, że uda się jej wydobyć ciekawe, wzruszające historie jakich nawet mnie byście nie opowiedzieli.

Premierowe pokazy "Snu nocy letniej: The Fairy Queen" planowane są na lipiec 2015 roku.

 

wroclaw.pl