Młodzi wybierają Wrocław

11.04.15 | 12:55

 Już prawie 9 tys. młodych z całego świata chce spędzić tydzień poprzedzający Światowe Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie, w archidiecezji wrocławskiej. Wśród grup, które wybrały stolicę Dolnego Śląska, są m.in. młodzi z Nowej Kaledonii, Kolumbii i Panamy.

Już 22 grupy z całego świata zgłosiły, aby na Dolnym Śląsku przeżywać "Dni w diecezjach" w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016. Przypomnijmy, że odbędą się one od 18 do 25 lipca 2016 r.

Najwięcej młodzieży przyjedzie z Francji - dziewięć grup. Liczba uczestników w każdej z nich waha się od 500 do 800 osób. W sumie znad Sekwany do Wrocławia przyjedzie ok. 3600 młodych. Najliczniejszą grupą będzie reprezentacja diecezji Köln w Niemczech, która liczy 1500 osób. Drugie miejsce należy się młodym z Madrytu, których do Wrocławia wybiera się 1000 uczestników. Poza nimi na pewno stolicę Dolnego Śląska odwiedi młodzież z Kanady, Szwajcarii, Włoch, Węgier, Kolumbii, Panamy i Nowej Kaledonii.

- Wrocław zawsze był miastem gościnnym, co potwierdził, m.in. organizując dwukrotnie Europejskie Spotkanie Młodych Taize czy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny - podkreśla abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślając, że kolejne grupy deklarujące swój przyjazd do stolicy Dolnego Śląska stanowią dla lokalnego Kościoła we Wrocławiu poważne wyzwanie. - Chcemy dobrze przygotować się do przyjęcia naszych gości, tak pod względem organizacyjnym, jak i od strony duchowej, by wyjeżdżając stąd, mogli wspominać nie tylko wspaniałe zabytki i piękne miejsca, ale także nasze przywiązanie do Kościoła, niedzielnej Eucharystii oraz entuzjazm w świadczeniu o Jezusie - dodaje hierarcha.

Międzynarodowe spotkania młodych z całego świata zostały zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II. Za datę ich ogłoszenia przyjmuje się rok 1985, kiedy w Rzymie odbyło się wielkie spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, a papież napisał "List Apostolski do młodych całego świata", ogłaszając ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Obecnie mają one dwie części: "Dni w diecezjach" - gdy młodzież przebywa w parafiach na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania, oraz "Wydarzenia Centralne" - gdy wszyscy udają się do diecezji, którą Ojciec Święty wyznaczył jako miejsce ŚDM. W przyszłym roku spotkanie z papieżem Franciszkiem odbędzie się w Krakowie.

Czas spędzany w diecezjach ma na celu poznanie lokalnego Kościoła, kultury i topografii regionu. Młodzi w tym czasie poza wspólną modlitwą, angażowaniem się w różne dzieła i projekty przygotowane przez gospodarzy, spotkają się ze swoimi rówieśnikami z danego kraju, zwiedzają okolicę. Nie brakuje w tym okresie wydarzeń kulturalnych i koncertów.

 

wroclaw.pl