Wrocław Główny najpiękniejszy!

24.06.13 | 13:12

Dworzec Wrocław Główny otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie architektonicznym "Piękny Wrocław" organizowanym przez Prezydenta Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

Kapituła przyznała dworcowi Wrocław Główny nagrodę specjalną za modernizację obiektu historycznego.  W konkursie pokonał on tak znane wrocławskie budowle jak Hala Stulecia czy schron przy placu Strzegomskim. - Bardzo nas cieszy to wyróżnienie, gdyż nagroda została przyznana przez samych wrocławian.  Modernizacja wrocławskiego dworca była jednym z najtrudniejszych i absolutnie wyjątkowych przedsięwzięć inwestycyjnych w ostatnich latach. Dworzec stał się pozytywną wizytówką kolei i miasta - mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionu Nieruchomości w PKP SA. 

To kolejny laur za przebudowę dworca Wrocław Główny. Wcześniej najważniejszy z wrocławskich dworców otrzymał m.in. nagrodę Eurobuild Awards 2012 w kategorii RICS Regeneration Award w Polsce, przyznawaną przez grono specjalistów z branży nieruchomościowo-deweloperskiej. Wielokrotnie za projekt przebudowy dworca byli również nagradzani jego projektanci - Grupa 5 Architekci.

Wrocławski Dworzec Główny wybudowany w latach 1855-1857 i rozbudowany na przełomie XIX i XX jest perełą europejskiej architektury dworcowej. To unikatowy obiekt, który po modernizacji w latach 2010-2012 stał się połączeniem historii z nowoczesnością na miarę XXI wieku. Podziemny parking na ponad dwieście samochodów i nowa aranżacja placu dworcowego, a także gruntowna modernizacja budynku głównego z holem kasowym i halami peronowymi oraz powstanie dworca nocnego, to tylko niektóre z efektów modernizacji dworca Wrocław Główny. W trakcie inwestycji poddano renowacji wiele elementów historycznych, takich jak pomieszczenie Sali Sesyjnej z unikatowym kasetonowym stropem czy polichromie na stropie w Sali Cesarskiej. Podczas prac przystosowano budynek do obsługi osób niepełnosprawnych i wprowadzono szereg udogodnień dla pasażerów, w tym nowe systemy nagłośnienia i wizualnej informacji podróżnych.

RED