Wrocławski problem ze środowiskami neofaszystowskimi

24.06.13 | 21:07

Wrocław ma problem ze środowiskami kibolskimi i neofaszystowskimi. - Musimy mówić o tym głośno i nie chować głowy w piasek- tak twierdzi minister spraw wewnętrznych- Bartłomiej Sienkiewicz. Słowa te nawiązują do sobotnich wydarzeń na Uniwersytecie Wrocławskim- wykładu prof. Zygmunta Baumana, podczas którego  grupa narodowców zaczęła buczeć, gwizdać i krzyczeć: "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

Według ministra Sienkiewicza problem ksenofobii i nacjonalizmu we Wrocławiu rósł od lat, a w przeszłości zdarzały się incydenty z udziałem kiboli. Według niego, w tej sprawie prezydent miasta Rafał Dutkiewicz powinien ściślej współpracować z wojewodą. - Jego siedziba jest obok ratusza, liczę, że panowie sobie właściwie ułożą współpracę - stwierdził.

Dodał również, że sam klub- Śląsk Wrocław, którego udziałowcem jest i który sponsoruje miasto, ma wpływ na podobne zjawiska. - Może wymuszać pewnego rodzaju zachowania, jak odbieranie wejściówek czy zerwanie z tą częścią środowiska, które jest zapleczem rasistów i neofaszystów. Ale czasem bywa tak, że następuje symbioza między klubem a środowiskiem miejskim. 

Po sobotnich wydarzeniach na Uniwersytecie zarzuty zakłócenia spokoju i porządku usłyszało 15 osób, zatrzymanych w trakcie  wykładu prof. Zygmunta Baumana. Grozi im kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł. Jak powiedział nadkom. Krzysztof Zaporowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wszyscy zatrzymani zostali już przesłuchani, postawiono im zarzuty, a następnie zwolniono ich do domów. Zamieszanie trwało przez kilkanaście minut. Później na salę wkroczyli policjanci, którzy przez pozostałą część publiczności zostali powitani brawami. 

Organizator poprosił policję o podjęcie działań. Wrocławscy policjanci wyprowadzili kilkadziesiąt osób - poinformował nadkom. Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.  Skoro Dutkiewicz zaprasza sobie donosicieli, to niech się nie dziwi, że tak zareagowaliśmy. To jest tak, jakby do Izraela przyjechał esesman. Uważam, że cała akcja i tak została przeprowadzona w kulturalny sposób. Zatrzymano 11 osób, cóż - nasza walka wymaga poświęceń - mówił Dawid Gaszyński, rzecznik Narodowego Odrodzenia Polski we Wrocławiu. - Głosy krytyki zawsze będą się pojawiać, musiałbym je usłyszeć, żeby móc na nie odpowiedzieć, ale wiemy, że mamy rację - dodał.

Prof. Zygmunt Bauman przyjechał na Uniwersytet Wrocławski, by wygłosić wykład z okazji 150. rocznicy powstania niemieckiej socjaldemokracji. Dalsza część spotkania odbyła się już bez zakłóceń.

RED

video:tvn24

 

Komentarze 

 
0 # do odstrzału 2013-06-25 10:19 przez  marek
Pieprzony NOP!
 
 
0 # wstyd 2013-06-25 10:19 przez  uni
Robia siare na cala Polskę!
 
 
0 # bandyci 2013-06-25 10:21 przez  srudent
TO SĄ BANDYCI!CHCA TYLKO ZROBIĆ ZADYME I WIELKI SZUM!
 
 
0 # anka 2013-06-25 10:32 przez  bylam tam
To w większość byli kibole śląska. Chuligani i tyle...