Premiery fimowe weekendu

17.01.14 | 09:00

A może do kina? Oto najciekawsze premiery filmowe nadchodzącego weekendu.

"Pod Mocnym Aniołem"

Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego, reżysera "Drogówki", "Róży" i "Wesela" to wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego - i o miłości, która wszystko ocala. Scenariusz jest oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem"  (Nagroda Literacka NIKE 2001). Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca. Trafia na oddział intensywnej terapii i po raz kolejny zostaje skierowany na kilkudniowy odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel i innych pacjentów, którzy tworzą barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, kierowca TIR-a, inżynier, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.

"Pod Mocnym Aniołem" to opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji, aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety, która jest ostatnią szansą na powrót do normalności i wyzwolenie się z potwornej choroby.

Kino: Kino Nowe Horyzonty, Multikina, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Helios, Cinema City

 

"Sekretne życie Waltera Mitty"

Ben Stiller postanowił wyreżyserować ekranizację jednego z najciekawszych opowiadań fantastycznych - "Sekretnego życia Waltera Mitty" Jamesa Thurbera. Stiller zamienił liczący dwie i pół strony tekst z 1939 roku w komiksowy, spektakularny film, opowiadający o mężczyźnie, który przeżywa przygody, będące do tej pory tylko jego marzeniami. Walter Mitty (Stiller) to fantasta, pracujący jako fotoedytor. Większość czasu poświęca na wyobrażanie sobie, że jest herosem, doświadczającym mnóstwa intrygujących przygód. Kiedy wraz z koleżanką, w której się skrycie podkochuje, dowiaduje się, że grozi im utrata pracy, dokonuje niemożliwego ? rozpoczyna przygodę, o której do tej pory tylko śnił. Ben Stiller uważa, że ekranizacja ?Sekretnego życia Waltera Mitty? to możliwość opowiedzenia klasycznej amerykańskiej historii w nowy sposób. Po raz pierwszy zetknął się z opowiadaniem w liceum. Na jego podstawie powstał film i sztuki teatralne, powstało nawet powiedzonko "Być jak Walter Mitty", oznaczające kogoś, kto spędza większość czasu na fantazjowanie. Aktor zachwycił się możliwością przeniesienia bohatera w XXI wiek ? czasy portali społecznościowych, minimalizacji, gwałtownego rozwoju technologii. Dzięki temu  mógł stworzyć spektakularny film, wykorzystując nowoczesne techniki.

Kino: Multikino, Helios, Cinema City

"Molier na rowerze"

 

Popularny telewizyjny gwiazdor, Gauthier Valence (Lambert Wilson) wyrusza w podróż na tajemniczą francuską wyspę Re. Ma do wykonania specjalną misję. Chce przekonać starego przyjaciela, aktora Serge'a Tanneura (Fabrice Luchini) do powrotu na teatralną scenę w tytułowej roli w spektaklu "Mizantrop" Moliera. Zadanie nie jest proste, bo Tanneur, znany kiedyś aktor komediowy, trzy lata wcześniej porzucił teatr, wycofał się ze świata i zamieszkał w rozpadającym się domu, otrzymanym w spadku od wuja. Stał się typowym mizantropem, a w dodatku nie chce wracać do przeszłości, ma dosyć aktorstwa i pali wszystkie scenariusze, które tylko dostanie. Valence nie daje za wygraną. Jest przekonany, że Tanneur idealnie pasuje do roli Alcesta i postanawia zrobić wszystko, aby ten zagrał w przedstawieniu. Reżyseria Philippe Le Guay.

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty

 

"Robaczki z Zaginionej Doliny"

Nie ma rady na owady! Kinowa wersja serialu, który odniósł niebywały sukces w ponad 80 państwach świata. Łączna ilość wyświetleń pojedynczych epizodów w serwisie Youtube już dawno przekroczyła 100 milionów odsłon! W malowniczych okolicznościach przyrody, wśród pozostałości po niedzielnym pikniku, wybucha wojna mrówek. Pracowite Czarne rywalizują z plemieniem Czerwonych o wielki skarb - pudełko pełne kostek cukru. Nieoczekiwanie, w ich zmagania o pyszne słodkości miesza się niesforna mała biedronka, która zgubiła rodziców. Waleczny robaczek przyłącza się do Czarnych i wspólnie z nimi broni skarbu przed czerwonymi łakomczuchami. To zaledwie początek niezwykłych przygód małej biedronki i jej przyjaciół w bajecznie kolorowej Zaginionej Dolinie. "Robaczki z Zaginionej Doliny" to pierwsze na świecie połączenie realistycznych ujęć przyrody z generowaną komputerowo animacją 3D. Efekt urzeka zapierającymi dech w piersiach krajobrazami Prowansji i niespotykaną jakością trójwymiaru. Sympatyczni bohaterowie, ogromna dawka humoru i wartka akcja.

Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Multikino, Kino Nowe Horyzonty, Helios, Cinema City

 

"Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków"

Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę "O". Jest Okanay Oshanyak o ciele starannie natartym, aby prawidłowo się rozwijało; Oshtylech, która zrywa bukiet fallicznych grzybów w poszukiwaniu odpowiedniego męża; Onya, wąchająca intymne miejsce swojego mężczyzny, dowodząc jego zdrady. U Fedorchenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Czego tu nie ma: martwi wstają z grobów, święte drzewa karzą, leśny duch domaga się seksu, a waginy przemawiają własnym głosem. Film odsłania też mroczną stronę maryjskich wierzeń - konsekwencje igrania z duchami, klątwami i magią. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej filmowy pomnik - nie ze spiżu, lecz ze zadziwienia, czułości i humoru.

Kino: Kino Nowe Horyzonty

 

wroclaw.pl