Analiza matematyczna nie taka straszna

08.02.14 | 13:23

Seria odcinków z wykładami dotyczącymi analizy matematycznej w serwisie You Tube jest dostępna od wiosny ubiegłego roku. W roli prowadzącego występuje doc. Janusz Górniak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

- Może to zabrzmi nieskromnie, ale od lat zajmuję wysokie miejsce w uczelnianych rankingach wykładowców. Zapewne dlatego to do mnie zwrócono się z propozycją nagrania wykładów - mówi ze śmiechem doc. Górniak. - Wątpliwości miałem sporo. Występ przed kamerą w obecności jedynie operatora, odbywa się jednak w innych warunkach niż tradycyjny wykład, kiedy jest pełna sala.

W dwa miesiące nakręcono 90 odcinków, każdy ma po około 15-20 minut. Tematycznie obejmują zakres kursu z analizy matematycznej, która jest wykładana na I semestrze na wszystkich wydziałach Politechniki Wrocławskiej.

Analiza matematyczna uchodzi za jeden z najtrudniejszych przedmiotów na politechnice. Z jednej strony może być wykorzystywana jako wsparcie dla tych, którzy mają problemy z przyswojeniem materiału podczas regularnych zajęć. Ale ci, co nie mają kłopotów z analizą matematyczną nie powinni serii traktować jako zastępczej formy zajęć, tylko rodzaj ich uzupełnienia.

- Wykłady w Internecie przydają się także kandydatom na studia, którzy mogą sprawdzić jakie wymagania stawia przed nimi uczelnia techniczna i odpowiednio się do nich przygotować - dodaje Andrzej Charytoniuk z biura prasowego PWr.

Pierwszy odcinek serii w ciągu dziesięciu miesięcy miał ponad 46 tys. wejść, drugi obejrzało ponad 22 tys. osób. Kolejne były już dużo rzadziej oglądane, mają od tysiąca do kilkunastu tysięcy wyświetleń.

Mimo że "wiszą" w sieci od paru miesięcy, to ciągle mają nowych widzów.

Pod filmami większość komentarzy jest entuzjastyczna. "Rewelacja", "Dlaczego tak późno? ", "Genialne". Jeden z widzów stwierdził: "Naprawdę szkoda, że dopiero teraz, bo obydwie analizy już zdałem. Moja siostra idzie teraz na pierwszy rok więc dla niej jak znalazł". Ale użytkownicy równocześnie narzekali, że stosunkowo ciężko je znaleźć w You Tubie i że nie były odpowiednio wypromowane. Teraz lista tematów wszystkich filmów oraz linki do nich znajdują się w dziale e-Learning na stronie internetowej PWr. Tutaj.

Doc. Górniak: - Internauci zwracali także uwagę na jakość techniczną, na przykład, zbyt mocne oświetlenie lub cień przesuwający się za mną. Ale ogólnie docierały do mnie dobre opinie na temat tego projektu.

Jeden odcinek został przetłumaczony na angielski. Kwestie wypowiadane przez doc. Górniaka w filmie czyta lektor. W planach są wersje w językach arabskim, chińskim i tureckim. To przede wszystkim zabieg promujący uczelnię.

Studenci Politechniki dopytują o filmowe prelekcje z innych przedmiotów.
- Kończymy prace nad filmami poświęconymi fizyce z udziałem pani profesor Ewy Popko z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki - zapowiada Andrzej Charytoniuk. - Cykl ma się składać z 90 odcinków i powinien pojawić się w Internecie już w marcu. W przyszłości planujemy, by każdy z wydziałów miał internetowy kurs wybranego przez siebie przedmiotu.

 

wroclaw.pl