Prawo do kultury

09.02.14 | 13:27

Aż 40 wrocławskich liceów i techników wzięło udział w projekcie "Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze - rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka", który odbył się pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Finał projektu zaplanowano w poniedziałek 10 lutego w Hali Stulecia.

Uczestnicy, dzięki projektowi, mogli zwiększyć swoją wiedzę o Parlamencie Europejskim - jego pozycji pośród innych instytucji UE, sposobie funkcjonowania i wpływie na codzienne życie mieszkańców UE. Projekt miał za zadanie zmotywować młodzież, by wzięła udział w głosowaniu podczas przyszłych wyborów do PE. Młodzi ludzie poznali wagę prawa do kultury w systemie ochrony praw i wolności człowieka, kultura bowiem wzmacnia ideę wzmacnia ideę poszanowania praw człowieka.

W poniedziałek (10 lutego) projekt podsumuje dyskusja na temat prawa do kultury z udziałem zaproszonych gości. Uczestników przywitają prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Lidia Geringer de Oedenberg, kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego. W dyskusji, moderowanej przez Jacka Żakowskiego, udział wezmą Lidia Geringer de Oedenberg, poseł do Parlamentu Europejskiego, Jarosław Obremski, senator RP, Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Jose Torres - muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych.

Po przerwie uczestnicy spotkania poznają zwycięzców konkursów organizowanych w ramach projektu. Wystąpi pięciu finalistów konkursu na najlepsze wystąpienie publiczne na temat: "Co byś powiedział/a na temat ochrony praw człowieka, gdybyś miał/a okazję wystąpić na forum Parlamentu Europejskiego?". Zostaną także wręczone nagrody w konkursie na najlepszy fotoreportaż na temat praw człowieka oraz na najlepsze wystąpienie publiczne.

O prawach człowieka na świecie na podstawie swoich doświadczeń opowiadać będzie Wojciech Jagielski, dziennikarz, reporter wojenny i zagraniczny korespondent.

Projekt (490 tys. zł) był dofinansowany w 60 proc. przez Parlament Europejski. Dla najlepszych uczniów w obu konkursach przygotowano atrakcyjne nagrody m.in. wyjazd studyjny do Brukseli dla zwycięzców, oraz nagrody rzeczowe (vouchery na aparaty fotograficzne i sprzęt elektroniczny) oraz vouchery na książki dla osób spoza ścisłej czołówki.

Podsumowanie projektu zakończy koncert muzyczny grupy Bethel.

 

wroclaw.pl