Wymiana murawy na wrocławskim stadionie

05.03.14 | 09:04

W połowie tego rok planowana jest wymiana murawy lub jej fragmentów na Stadionie Wrocław. Po raz ostatni tego typu operacja odbyła się w maju 2012 r., tuż przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy. Od tego czasu na stadionie odbyło się już kilka dużych imprez pozasportowych, regularnie swoje mecze rozgrywa tam także drużyna Śląska Wrocław.

- Choć obecnie kondycja murawy jest całkiem niezła, to jednak przyjęte jest, że wymienia się ją co dwa lata i taką operację poprzedza zazwyczaj wielka impreza, podczas której "dobija się" stare podłoże. My także będzie mieli w tym roku szereg takich imprez, po których chcemy wymienić naszą trawę - tłumaczy opiekun murawy na Stadionie Wrocław Andrzej Trojan.

 Przedszkolaki, koncert i ciężarówki

Cykl imprez na Stadionie Wrocław rozpocznie się już pod koniec maja, kiedy to na obiekcie zorganizowany zostanie Dzień Przedszkolaka, później na piłkarskiej arenie odbędzie się m.in. koncert Linkin Park oraz wyścigi wielkich, amerykańskich ciężarówek Monster Truck.

- Na czas koncertów na murawie rozłożone zostaną specjalne podesty, które zasłonią trawę, a jednocześnie pozwolą jej oddychać. Natomiast inaczej wygląda sprawa z wyścigami ciężarówek. To ogromne pojazdy, o wielkich kołach, ale także ogromne ilości ziemi, z których na płycie stadionu usypane zostaną skocznie dla tych pojazdów - dodał Trojan.

Dlatego właśnie wymiana trawy jest planowana po zakończeniu wszystkich dużych imprez, które planowane są na czerwiec. Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy wymieniona zostanie cała murawa, czy tylko jej fragmenty.

- Wymiana murawy trwa dwie doby i w tym czasie poprawia się także m.in. drenaż, co później ułatwia dalszą pielęgnację trawy. Nie spotkałem się z sytuacją, żeby cała murawa po wymianie się nie przyjęła. Mogą się zdarzyć miejsca, w których trzeba o nią dbać bardziej, czy częściej podlewać, ale jeśli zna się swój stadion, to nie ma z tym problemu - podkreślił Trojan.

 Raz na dwa lata

Nie jest wykluczone, że po wymianie nowa murawa pozostanie na wrocławskim stadionie dłużej niż dwa lata. - Wszystko zależy od imprez, które będą się odbywały na stadionie. Jeśli będą to w większości mecze piłkarskie, to okres użytkowania murawy może się wydłużyć. Trzeba także zaznaczyć, że stadion we Wrocławiu jest jedynym z lepszych obiektów w Polsce, jeśli chodzi o utrzymanie murawy. Na innych arenach Euro 2012 trawa była już wymieniana kilkukrotnie, a u nas wytrzymała aż do teraz - zakończył Trojan.

Koszt wymiany całej murawy na stadionie to ok. 500 tys. zł.

Linkin Park na stadionie

Blackout na arenie, ogromne zainteresowanie koncertem - takie szczegóły na razie zdradzają organizatorzy koncertu. 5 czerwca na Stadionie Wrocław zagra Linkin Park. Zespół przyjeżdża do Wrocławia na jedyny koncert w Polsce w ramach europejskiej trasy koncertowej.

 

wroclaw.pl