Szwecja detektywistycznym okiem

08.04.14 | 17:18

Podróż przez literacką Szwecję, która słynie z wybitnych powieści kryminalnych oraz fenomenalnej literatury dla dzieci, nie tylko detektywistycznej zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W programie dwa spotkania odbywające się w tym samym czasie - jedno przeznaczone dla dorosłych, a drugie dla dzieci. Spotkaniom będzie towarzyszyć wystawa "Dziecko w centrum uwagi" poświęcona szwedzkiej, współczesnej literaturze dziecięcej.

Dorośli:
17:00- 18:00 "Obraz współczesnej Szwecji w powieściach kryminalnych bijących rekordy popularności"
Spotkanie ilustrowane zdjęciami z miast, w których rozgrywają się akcje opisane w książkach najbardziej poczytnych pisarzy szwedzkich. Próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdzie tkwi sekret tak wielkiego zainteresowania wśród pisarzy szwedzkich uprawianiem tego typu gatunku literackiego oraz ich popularności wśród czytelników w Szwecji i innych krajach, w tym Polsce.

Spotkanie prowadzi Elżbieta Towarnicka - prezes Stowarzyszenia Polsko-Szwedzkiego "Tillsammans", przez 15 lat prezes Oddziału Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego we Wrocławiu, zaś w latach 2006-2011 prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Warszawie, inicjatorka i główny organizator Dni Kultury Szwedzkiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, autorka wielu wystaw i projektów o Szwecji, m.in. poświęconych szwedzkiej literaturze dla dzieci i młodzieży, szwedzkim tradycjom i obyczajom, szwedzkiemu szkłu artystycznemu.

Dzieci (grupa docelowa dzieci 9-12 lat):
17:00-18:00 "20 zagadek biura detektywistycznego Lassego i Mai"
Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 71 349 32 81 wew 29 Liczba miejsc ograniczona.
Prezentacja całej serii "Tajemnica" autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis połączona z głośnym czytaniem, rozwiązywaniem łamigłówek i działaniami plastycznymi oraz możliwością zakupu książeczek.
Spotkanie dla dzieci poprowadzi Iwona Wituszyńska - z wykształcenia muzyk. Ukończyła studia o kierunku fletu poprzecznego. Przez trzynaście 13 lat - poczynając od roku 1999, pracowała jako nauczyciel muzyki w czterech różnych Szkołach Podstawowych w Malmö, w tym w Szkole Specjalnej dla dzieci autystycznych. Powrót do kraju miał miejsce w zeszłym roku, po 19 latach pobytu w Szwecji.

WYSTAWA:

Dziecko w centrum uwagi - szwedzka literatura dla dzieci. Wystawa Ambasady Szwecji w Polsce.

Autorki tekstów: Justyna Czechowska, Barbara Gawryluk, Katarzyna Skalska, Agnieszka Stróżyk

Projekt graficzny: Dariusz Bazaczek

Wystawa "Dziecko w centrum" - poświęcona jest szwedzkiej współczesnej literaturze dziecięcej. Literatura ta od wielu lat zajmuje bardzo wysoką pozycję na świecie dzięki nowym nazwiskom świetnych pisarzy i ilustratorów. Mali czytelnicy w Polsce od dawna chętnie słuchają opowieści o kotku Filonku Bezogonka - autorstwa Gösty Knutssona, kochają wszystkie książki napisane przez Astrid Lindgren. Coraz więcej z nich chętnie poznaje zupełnie nowe postacie literackie, jak choćby: Stinę i Nusię, Linneę, zwariowanego kota Findusa i zabawną krówkę Mama Mu czy też Alberta Albertsona.

Ogromnym powodzeniem cieszy się również seria książek "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka i Heleny Willis. Na wystawie zaprezentowano najważniejsze nurty, najbardziej znane i najchętniej czytane tytuły i najlepszych autorów piszących dla dzieci w Szwecji, których książki są już wydawane w Polsce. Jedenaście pięknie zaprojektowanych plansz stanowi doskonały przewodnik dla wszystkich pragnących przeżyć wyjątkową przygodę z postaciami literackimi, których twórcy mieszkają po drugiej stronie Bałtyku.

Kultury Świata "Szwecja detektywistycznym okiem", 10 kwietnia (czwartek) godzina 17:00- 18:00
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław, wstęp wolny