In-out-up-down

12.04.14 | 13:00

W sobotę, 12 kwietnia, w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert finałowy tegorocznej edycji Musica Polonica Nova. Nowa odsłona festiwalu pod dyrekcją artystyczną Szymona Bywalca obfitowała w liczne i niezwykle różnorodne wydarzenia: we Wrocławiu zagościli m.in. Enno Poppe z ensemble mosaik czy Phil Minton, a w repertuarze znalazło się wiele premier i prawykonań. Tę "mozaikę" - bo to ona była przewodnim motywem tegorocznej edycji - uwieńczy koncert, w którym kanon spotka się z najbardziej aktualnymi brzmieniami. "In-Out-Up-Down" to zarazem hołd dla tradycji dwudziestowiecznej polskiej muzyki współczesnej, jak i  przegląd tego, co dzieje się w tej dziedzinie obecnie.

Koncert otworzy "Upstairs - Downstairs" na dwa chóry dziewczęce lub chłopięce i orkiestrę (1971) Wojciecha Kilara - słynnego kompozytora, ambasadora polskiej muzyki na świecie, który odszedł w ubiegłym roku w wieku 81 lat. Następnie usłyszymy "Koncert fortepianowy" Andrzeja Panufnika, co będzie nawiązaniem do trwających obecnie obchodów roku kompozytora.

Utwory wielkich twórców dwudziestowiecznych spotkają się z dziełami twórców młodszego pokolenia: Marcela Chyrzyńskiego ("Concerto 2000" na klarnet i orkiestrę symfoniczną) oraz Agaty Zubel ("IN" na wielką orkiestrę symfoniczną). Na estradzie zobaczymy Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Michała Klauzy. Ta jedna z najbardziej utytułowanych i znanych na świecie polskich orkiestr działa od roku 1935, otrzymała nagrody Cannes Classical Award oraz Midem Classical, wreszcie - zasłynęła współpracą m.in. z W. Lutosławskim, A. Rubinsteinem czy M. Argerich. Wystąpią również soliści: Mateusz Borowiak (fortepian) i Arkadiusz Adamski (klarnet), a także Chór Żeński Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, przygotowany przez Mirosławę Knapik.

To jednak nie wszystko, bowiem finałowy wieczór festiwalu to również wręczenie nagrody Polonica Nova za najlepszy utwór polskiego kompozytora, który miał prawykonanie w ciągu minionych dwóch lat i powstał na przestrzeni ostatnich pięciu. Na zwycięzcę czeka możliwość wykonania utworu podczas festiwalu Musica Polonica Nova oraz 100 tys. zł. Z pięćdziesięciu zgłoszonych prac wybrano finałową piątkę:

- "acc++ca" Cezarego Duchnowskiego

- "Wielkie przejście" Jerzego Kornowicza

- "Sighs" Marcina Stańczyka

- "Stabat Mater" Artura Zagajewskiego

- "Not I" Agaty Zubel

 Po ostatni fragment dźwiękowej mozaiki zapraszamy w sobotni wieczór do Filharmonii!