Sobota we Wrocławiu

12.04.14 | 07:20

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym

godz. 10.00, ul. Traugutta 111/113, wstęp wolny

Na kiermaszu zaprezentuje swoje prace ponad 40 artystów ludowych wykonujących pisanki m.in. na motywach huculskich, suwalskich, opolskich, rzeszowskich. Obok jajek zdobionych tradycyjnymi technikami będzie można kupić także pisanki zdobione artystycznie - oklejone bursztynem, pasmanterią w finezyjne motywy, malowane farbami. Wśród wystawianych rekwizytów i ozdób znajdą się również palmy wielkanocne, misternie wykonane kwiaty z bibuły, stroiki i kartki wielkanocne.

Turniej lacrosse

ul. Sztabowa 101, godz. 10.00

W sobotę na boisku przy ul. Sztabowej odbędzie się turniej lacrosse, w którym zagrają zespoły - Kosynierzy B Wrocław, Ułani Lublin i Legion Katowice.

Otwarte Warsztaty w Pracowni Szklana Jaszczurka

godz. 10.00-15.00, pracownia przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu

10.00 do 12.00 - warsztaty recyclingowe- brelok 2D - poprowadzi pan Robert (od 5 lat)

11.00 do 13.00 - pokaz toczenia na kole garncarskim - dla chętnych możliwość wypróbowania swoich sił pod okiem eksperta- poprowadzi pan Kacper (od 7 lat)

12.00 do 14.00 - warsztaty pozłotnicze - będzie można ozdobić techniką złoceń jajka wielkanocne - poprowadzi pani Magda (od 5 lat)

13.00 do 15.00 - warsztaty szklarskie - zdobieni szklanych jajeczek lub realizacja pomysłów uczestników na święta - poprowadzi pani Ania (od 7 lat)

Wstęp 15 zł od osoby - w ramach ceny można wykonać jedną pracę na dowolnych warsztatach. Istnieje możliwość wykonania większej ilości prac za dodatkową opłatą ( 5-10 zł w zależności od rodzaju warsztatów).
Zapisy: telefonicznie: 601 679 220, mailowo:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tęczowe zabawy - zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych

godz. 10.00-11.00, Twoja Tęczowa Akademia we Wrocławiu, ul. Tęczowa 3a,

Dzieci w wieku: 1,5 - 2,5

Twoja Tęczowa Akademia zaprasza na zajęcia adaptacyjne, które pozwolą dzieciom śmiało i z uśmiechem wkroczyć w nowy świat - rozpocząć karierę przedszkolną. Celem zajęć jest eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej. Wspólne zabawy adaptacyjne pozwolą na zmniejszenie lęku dziecka wobec przedszkola, nowo poznanych tam osób i nowych pomieszczeń. Oswojenie niepokoju przed nieznanym środowiskiem jest podstawowym celem zajęć. Mają one również pomóc w usamodzielnieniu dziecka, wzmocnieniu poczucia własnej wartości i pokazania, ile radości daje wspólna zabawa z rówieśnikami i prowadzącą. Cena 30 zł., obowiązują zapisy do piątku tel. 505 22 06 06, po godz. 16:00 na maila:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zasady organizacyjne brania udziału w zajęciach: 

  • dzieci przynoszą własne kapcie, pieluszki (jeżeli dotyczy) oraz ubranie do przebrania
  • dzieci nie są zmuszane do udziału w zajęciach zorganizowanych. Jeżeli nie mają ochoty na udział mogą obserwować co się dzieje.

Otwarcie grillowiska przy Stadionie Wrocław

Stadion Wrocław, wstęp wolny

W sobotę na terenach zielonych przy Stadionie Wrocław po raz pierwszy otwarte zostanie grillowisko. Będzie ono czynne codziennie (oprócz dni, w których na stadionie będą rozgrywane mecze) prawdopodobnie aż do wczesnej jesieni.

Zajęcia w Punkcie Przedszkolnym "Przyjaciele Żyrafy"

godz. 10.00-12.00, Punkt Przedszkolny "Przyjaciele Żyrafy", ul. Budziszyńska 37/1 A

godz. 10.00-10.45 zajęcia muzyczne Kolorowe dźwięki

Dla dzieci od 6 miesięcy do 2,5 lat. W programie śpiewanie, klaskanie, granie, tańczenie. W zajęciach dzieci uczestniczą wraz z opiekunami.

godz. 11.00-11.45 Raczki Nieboraczki

Dla maluszków w wieku 6-12 miesięcy wraz z rodzicami. Maluszki podczas spotkania m.in.: zobaczą jak przyjemne może być masowanie rączek, nóżek czy brzuszka w rytm rymowanych masażyków, posłuchają przyjemnej dla ucha muzyki. Rodzice dowiedzą się m.in. jak ciekawie i aktywnie spędzać z dzieckiem czas, jak rozwijać jego poszczególne zmysły i umiejętności,

Zajęcia odbywają się cyklicznie, co sobotę, w stałych grupach i ze znanym dzieciom pedagogiem. Grupa staruje, gdy zapisze się 5 chętnych dzieci, spotkania odbywają się przy obecności minimum 3 uczestników. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 71/ 794 54 58; kom.: 601 691 865, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). Cena 30 zł/dziecko (pierwsze, "próbne" zajęcia 50% zniżki czyli 15zł)

"Weekend ze Sztuką" w Parku Handlowym Bielany

godz. 10.30 - 20.00, pasaż Parku Handlowego Bielany (w sąsiedztwie hipermarketu Tesco)

Ideą "Weekendu ze Sztuką" jest stworzenie bezpośredniej platformy spotkań artystów z odbiorcami i miłośnikami artystycznej twórczości. Na chętnych czekać będą darmowe warsztaty sutaszu - modnej techniki tworzenia kolorowej i bardzo dekoracyjnej biżuterii. Będzie to okazja nie tylko do twórczego rozwijania wyobraźni i umiejętności, ale także do relaksu i wytchnienia w okresie przedświątecznych przygotowań. Warsztaty rozpoczynać się będą w sobotę i niedzielę w godz. 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 oraz 19.00 - z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązywać będą zapisy. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą własnoręcznie stworzone ozdoby.

Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych w Pasażu Grunwaldzkim

godz. 10.45-16.30, poziom "0", przy scenie

Pasaż Grunwaldzki już po raz trzeci będzie gospodarzem spotkania Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego zostaną zaprezentowane tradycyjne stoły wielkanocne, palmy i pisanki. Na 26 stołach będzie można zobaczyć domowe pieczywo, potrawy i ciasta, wykonane według tradycyjnej receptury oraz ręcznie robione ozdoby świąteczne. Prezentacji towarzyszyć będzie konkurs na najładniejsze palmę, pisankę oraz koszyczek wielkanocny.

Wielkiej zbiórce makulatury i elektrośmieci

godz.11.00 -18.00, teren Parku Handlowego Auchan Bielany

Na wszystkich, którzy wezmą udział w "Wielkiej zbiórce makulatury i elektrośmieci", czekają sadzonki roślin i żarówki LED w prezencie. W programie również konkursy dla najmłodszych na temat ochrony środowiska. Podczas gier, quizów i zabaw najmłodsi dowiedzą się między innymi, jak oszczędzać wodę, prąd oraz prawidłowo segregować odpady. Dzieci będą mogły wziąć udział w planszowej ekogrze oraz zajęciach plastycznych. Zarówno dzieci, jak ich rodzice, otrzymają materiały informacyjne, które ułatwią wcielanie w życie wiedzy zdobytej w trakcie spotkania. 

Wiosenne impresje dla dzieci w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, godz. 11-15, wstęp wolny

Staropolska zabawa polegająca na budowie domku dla zajączka, zajęcia na temat wiosennych owadów i warsztaty wykonywania oryginalnych kartek świątecznych  takie zajęcia dla dzieci przygotowało na najbliższą sobotę (12 kwietnia) wrocławskie Muzeum Narodowe.

W programie:

godz. 11.00 - "W oczekiwaniu na wielkanocnego zajączka", Sławomir Ortyl

godz. 12.00 - "Co się czai wiosną w trawie", Michał Pieczka

godz. 15.00 - "Baranek w trawie", Katarzyna Kalinowska

Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (zbiórka w holu wejściowym, obowiązuje rezerwacja: 71 372 51 48), wstęp wolny

II Go! Bieg w Parku Grabiszyńskim

Park Grabiszyński, godz. 11.00

W sobotę w Parku Grabiszyńskim odbędzie się II Go! Bieg. Dorośli będą mieli do pokonania dystans 10 lub 5 km (można wystartować w obu biegach), natomiast najmłodsi będą rywalizować w "biegu krasnala" na trasie o długości 200 m.

 Otwarte mistrzostwa Legnicy w Nordic Walking

Legnica, Park Miejski, godz. 11.00

W sobotę w Legnicy odbędą się III Otwarte Mistrzostwa w Nordic Walking. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00, a uczestnicy będą rywalizować na trasie o długości 5888 m, która wytyczona została alejkami Parku Miejskiego.

Kino i warsztaty w Konturach Kultury

KONTURY KULTURY Strefa Edukacji Twórczej, ul. Jagiellończyka 10a, wstęp wolny

11.00 - KINO W KONTURACH. Film animowany dla dzieci: "Czy można wytresować dzikiego smoka?"

18.00 - KINO W KONTURACH. OSCARY 2014, dramat, sci-fi, NAJLEPSZY REŻYSER: ALFONSO CUARON

16.00 - 18.00 - WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO "Pisanki"

Uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami dekorowania jajek, a także będą mieli możliwość stworzenia własnej niepowtarzalnej kolekcji pisanek. Skorupki będziemy przede wszystkim w oryginalny sposób ozdabiać, ale także wykorzystamy je jako naczynia do posadzenia wczesnowiosennych roślin cebulkowych i wysiania rzeżuchy.

Prowadząca: Aleksandra Niemiec. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA - WSTĘP BEZPŁATNY

Weekend z fizyką w Humanitarium

Humanitarium. Ogrody Doświadczeń, ul. Stabłowicka 147A

godz.13.15 i 15.15, dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat warsztaty Pod ciśnieniem. Uczestnicy m.in. wykonają model poduszkowca, sprawdzą dlaczego się unosi, zbadają jak działa fontanna. Na koniec pokaz implozji.

godz.  16.15, dla młodzieży w wieku od 12 do 100 lat, warsztaty siła przyciągania: można samodzielnie skonstruować kompasy.

Warsztaty rodzinne:

Zagadki magnetyzmu. W programie m.in. budowa własnego kompasu. godz.  11.15 i 14.15

Nieziemskie laboratorium. W programie m.in. poznawanie układu słonecznego i tworzenia planet , które można zabrać do domu. Godz. 12.15 i 17.15

Pierwsze warsztaty w ramach projektu "Krótkofalowcy w Humanitarium".Grupa "Radioreaktywacja" z Warszawy wyjaśni czym jest radiokomunikacja, jakich urządzeń używają krótkofalowcy i jakie są zasady prowadzenia łączności na amatorskich pasmach radiowych. Jednak największą atrakcją będą próby połączeń z najodleglejszymi zakątkami świata za pomocą radia (warsztaty rozpoczynają się o godzinie 14.00 i trwają do godziny 18.00, zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 15 lat).

Mistrzostwa Polski w snookerze

Galeria Sky Tower, wstęp bezpłatny

We Wrocławiu trwają XXII Otwarte Mistrzostwa Polski i XXII Mistrzostwa Polski Kobiet w snookerze. Gospodarzami turnieju jest klub bilardowy Bandaclub oraz galeria Sky Tower, a zawody potrwają od 10 do 13 kwietnia. W stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć najlepszych polskich zawodników i zawodniczki. Mistrzostwa będą dobrym sprawdzianem przed 10. Światowymi Igrzyskami Sportowymi The World Games, które w 2017 r. odbędą się we Wrocławiu.

Kiermasz rękodzieła w Kinie Nowe Horyzonty

godz. 12.00-20.00, parter Kina Nowe Horyzonty

Kolorowe stoiska, wystawa obrazów, darmowe warsztaty. Do 13 kwietnia trwa druga edycja święta wrocławskiego rękodzieła. Na stoiskach m.in. biżuteria, decoupage, zabawki, "nerki", ubranka dla dzieci, dodatki do ubrań, gadżety dekoracyjne, pudełeczka, kartki - wszystko robione ręcznie. Stoiska artystów: Punkt Wielkanocny, Choo, Cremedelacreme, Ekofantasmagorie, Emilia ES Flores, Idiotek Accessories, Land Art, Łasuchowo, Mio Unico, Origamini, Wszechpracownia.

Przyjęcie urodzinowe z okazji 4 urodzin projektu 3D czyli Dizajn Dla Dzieci

godz. 12.00-15.00, podwórko, z tyłu Galerii Dizajn-BWA Wrocław, przy ulicy Szewskiej

Projekt 3D czyli Dizajn Dla Dzieci działa już 4 lata. Z tej okazji galeria zaprasza wszystkich, niezależnie od wieku, na podwórko, z tyłu Galerii Dizajn-BWA Wrocław, przy ulicy Szewskiej. Kuratorki jubileuszowego projektu przygotowały nie tylko pyszności, ale i fantastyczne, otwarte działanie, bez ograniczeń wiekowych. Twórczą akcję dla wszystkich chętnych poprowadzi Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów. Organizatorzy zachęcają: "Jeśli macie ochotę upieczcie ciasto i przynieście je ze sobą na przyjęcie - będziemy wymieniać się słodkościami".

Wystawę Artystów z przedszkola Alis

Galeria Mleczarnia Wrocław, ulica Włodkowica 5

Po raz drugi w Galerii Mleczarnia wystawiane są prace dzieci. Są nowatorskie, twórcze a nade wszystko inspirują nas do popatrzenia nas na świat. Całe spektrum światów plastycznych, które będzie można zobaczyć to prace, w których dzieci bawią się kreską, plamą barwną na różnych płaszczyznach i różnych technikach poprzez pastele, kredki świecowe, węgiel, akwarele i tempery. Uwrażliwienie dzieci na otaczająca rzeczywistość ma odbicie w postrzeganiu przez nich światła, bryły, faktury w pracach przestrzennych wykonanych z kartonu. Wystawa czynna do 24 kwietnia.

Akcja "Nieużytki sztuki"

godz. 12.00, Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2

Każdy chętny dostanie za darmo grządkę albo jej fragment, posadzi tam to, co ze sobą przyniesie i aż do listopada będzie mógł rośliny pielęgnować, a potem zbierać plony. Żeby zaopiekować się nieużytkiem sztuki nie trzeba wcale być doświadczonym działkowcem. Pracownicy Muzeum Współczesnego Wrocław zapewniają fachową pomoc, a także wsparcie techniczne, niezbędne narzędzia i dostęp do wody.

Dzień otwarty w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, godz. 10-18, wstęp wolny

Podczas dnia otwartego zatytułowanego "Wiosenne impresje" dorośli będą mogli posłuchać wykładów na temat przedstawień wiosny w malarstwie i dawnych obyczajów związanych z Wielkanocą. Początek w sobotę 12 kwietnia od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.

W programie:

godz. 12.00 - "Art déco" z cyklu "Piękne i użyteczne", Iwona Gołaj

godz. 13.30 - "Obrazy wiosny w malarstwie", Jadwiga Jasińska - Sadura

godz. 15.00 - "Wielkanoc w sztuce i obyczajach", Grzegorz Wojturski

Wykłady dla dorosłych (sala audiowizualna 116, I piętro).

Otwarte Dni Japońskie

godz. 12.00 - 15.00, Filia nr 42 MBP przy ul. Serbskiej 5a, wstęp wolny

Fundacja Przyjaźni Polsko - Japońskiej NAMI oraz Miejska Biblioteka  Publiczna Filia nr 42 zapraszają serdecznie wszystkich chętnych na 
pokazy połączone z warsztatami.

12.00-12.45 - prelekcja na temat Japonii

13.00-15.00 - pokaz i warsztaty kendo oraz iaido (klub Ryushinkai)

13.00-15.00 - warsztaty strategicznej gry GO,

13.00-14.00 - warsztaty i pokaz kaligrafii

14.00-15.00 - warsztaty origami

Projekt Grechuta

godz. 16.00 i 20.00, klub Anima, ul. Pilczycka 47, bilety: 40 zł przedsprzedaż, 50 zł w dniu koncertu

Zespół PLATEAU zagra materiał ze swojej czwartej płyty "Projekt Grechuta", a gościnnie z nimi wystąpi Małgorzata Ostrowska, Renata Przemyk oraz wokalista zespołu Acid Drinkers- Titus. Koncert "Projekt Grechuta" to trwająca półtorej godziny magiczna podróż w świat poezji i muzyki Marka Grechuty. Podczas koncertu nie zabraknie największych przebojów tego artysty ("Dni, których nie znamy", "Niepewność", "Będziesz moją Panią"), jak i utworów równie pięknych choć mniej znanych. Piosenki zostaną zagranie w nowych, często zaskakujących aranżacjach znanych z czwartego albumu wołomińskiej formacji PLATEAU.

Dolnośląska Giełda Fonograficzna

godz. 13.00-15.00, klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, wstęp wolny

W najbliższą sobotę, jak co tydzień, odbędzie się Dolnośląska Giełda Fonograficzna. Warto w tym tygodniu wpaść po płyty lub kasety do Klubu Firlej, nie tylko ze względu na stały, szeroki wybór muzyki na wszelkich możliwych nośnikach, ale także z uwagi na nadchodzącą przerwę świąteczną - 19 kwietnia giełda się nie odbędzie.  Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny zarówno dla kupujących jak i sprzedających.

Przedstawienie inspirowane misteriami Męki Pańskiej

godz. 15.00, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a, wstep bezpłatny

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka zaprasza na podsumowanie teatralnego PROJEKTU WIELKOPOSTNEGO. W sobotę odbędzie się pokaz przedstawienia inspirowanego misteriami Męki Pańskiej, przygotowanego przez uczestniczącą w projekcie młodzież gimnazjalną i licealną.

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki można rezerwować w biurze Centrum: 071 341 80 02 lub 608 432 224 bądź drogą mailową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Mecz 1. ligi koszykówki kobiet - Ślęza Wrocław - MKK Siedlce

ul. Wojciecha z Brudzewa 12A, godz. 17.45, wstęp wolny

W sobotę koszykarki Ślęzy Wrocław zmierzą się w drugim meczu finałowym 1. ligi z zespołem MKK Siedlce. W pierwszym spotkaniu wrocławianki wygrały 59:49. Będzie to ostatnie spotkanie Ślęzy w obecnym sezonie.

Mecz piłkarskiej ekstraklasy - Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk

Stadion Wrocław, godz. 18.00

W sobotę piłkarze Śląska Wrocław zmierzą się na własnym stadionie z zespołem Lechii Gdańsk w meczu 30. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Będzie to ostatnie spotkanie pierwszego etapu rozgrywek. 

Koncert "Stabat Mater" w katedrze św. Marii Magdaleny

godz. 18.00, bilety kosztują VIP 60 zł, normalny 35 zł, ulgowy 25 zł

"Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego to jeden z najpiękniejszych i wciąż najbardziej poruszających utworów przeznaczonych na okres Wielkiego Postu. Oprócz arcydzieła muzyki barokowej w repertuarze znalazły się także kompozycje Palestriny, Vivaldiego, Gorczyckiego, Tůmy. Sekwencja "Stabat Mater" (od słów Stabat Mater dolorosa - Stała Matka Bolejąca) jest jedną z najstarszych w historii muzyki i zarazem wyjątkowo przejmującą, inspirując największych kompozytorów (w Polsce zwłaszcza Karola Szymanowskiego).

Potwór z bagien w ramach MOICO ENJOY MOVIES

godz. 20.30, Kino Nowe Horyzonty

MOICO ENJOY MOVIES, czyli Przegląd Adaptacji Komiksów. To kontynuacja ubiegłorocznego Przeglądu filmów klasy B. Tym razem na dużym ekranie widzownie zobaczą adaptacje rysunkowych produkcji spod znaku Marvela czy DC Comics, ale w wydaniach sprzed kilku dekad. Film Wesa Cravena, twórcyKoszmaru z ulicy Wiązów i serii Krzyk. Dr Alec Holland prowadzi tajne badania nad stworzeniem super wytrzymałego organizmu roślinno-zwierzęcego.

 

wroclaw.pl