Niedziela Palmowa

13.04.14 | 10:35

Na tydzień przed Wielkanocą obchodzona jest tzw. Niedziela Palmowa (w tym roku przypada 13 kwietnia), w tradycji chrześcijaństwa na wschodzie znana jako Wjazd Pański do Jerozolimy. Swoją nazwę zawdzięcza ewangelicznemu opisowi uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta witali go wówczas m.in. gałązkami z palm, którymi ścielili drogę.

Tradycja świętowania tego dnia znana jest już w IV wieku a wraz z przybyciem chrześcijaństwa do Polski została przyjęta także u nas. Uroczystość ta ma kilka nazw: "palmowa", "kwietna", "wierzbna" a liturgia nazywa ten dzień "Niedzielą Męki Pańskiej". Opis męki Jezusa - pasja - odczytywany jest bowiem w czasie mszy świętych, zwykle dodatkowo z podziałem na role.

Przed mszą święcone są tzw. "palemki" albo po prostu "palmy", którymi są zazwyczaj gałązki wierzby z pąkami, jako symbol rodzącego się po zimie życia. Palemki w niektórych regionach Polski są zrobione z suszonych i żywych kwiatów, są bogato zdobione i osiągają nawet kilkadziesiąt metrów długości.

Niedzielą Palmową rozpoczyna się Wielki Tydzień. Od 1986 r. w ten dzień obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.

 

wroclaw.pl
Photo credit: PolandMFA / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)