Nowe ścieżki rowerowe

14.04.14 | 12:02

Nowa droga rowerowa między ul. Wielką a pl. Powstańców Śląskich już oddana do użytku. Jest dużo bezpieczniej i wygodniej. Do tej pory rowerzyści korzystali z wydzielonej na chodniku ścieżki.

- To nie była zbyt komfortowa trasa - przyznaje Dorota, która dojeżdża rowerem do centrum - Płyty chodnikowe, po których trzeba było jechać nie wszędzie były równe, co w połączeniu z cienkimi oponami w moim rowerze było dość stresujące - dodaje.

Problem stwarzali też nieraz piesi, którzy nieopatrznie wchodzili na oddzielony białą linią pas rowerowy, prosto pod koła cyklistów.

200 metrów asfaltu

Po oddaniu nowej trasy rowerzyści mają nie tylko równą, ale i wyraźnie oddzieloną od chodnika drogę rowerową. Powstała ona w miejscu dawnego zieleńca między szpalerem drzew. Jej budowa kosztowała ok. 340 tysięcy złotych.

- Docelowo taki standard chcemy utrzymać na całej trasie łączącej południe Wrocławia ze ścisłym centrum - przyznaje Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.

Rowerowe inwestycje i plany

Oddana do użytku trasa jest jedną z wielu, na które jeszcze w tym roku mogą liczyć rowerzyści. Obecnie prace trwają przy przebudowie drogi rowerowej Na Polance czy na ul. Piaskowej. Na przetarg czeka droga rowerowa na ul. Legnickiej od ul. Poznańskiej do Rybackiej a w trakcie uzgodnień jest dokumentacja projektowa na przejście pod mostem Warszawskim i na trasę na ul. Oławskiej od fosy miejskiej do pl. Społecznego.

- Jak tylko dokumentacja będzie gotowa ruszamy z realizacją. - mówi Chojnacki.

Warto też wspomnieć o kilku inwestycjach mających poprawić bezpieczeństwo w miejscach, gdzie do tej pory często dochodziło do zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. Na skrzyżowaniu ul. Białowieskiej z ul. Legnicką, ul. Dobrej z ul. Legnicką oraz ul. Wittiga z ul. Wróblewskiego planowane jest wyniesie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych powyżej poziomu jezdni, przez co kierowcy dojeżdżając do tych miejsc będą zmuszeni zwolnić.

 

wroclaw.pl