Ale jaja!

17.04.14 | 15:33

Większość z nas kupuje jajka w sklepach. Najczęściej więc zwracamy uwagę na ich cenę oraz wielkość- czyli im bardziej okazałe jajo, tym lepiej. A to akurat mylne podejście - ponieważ to małe jajka są zdrowsze - dlatego że to, co w nich cenne dla ludzkiego zdrowia, czyli 13 witamin i minerałów oraz wzorcowe białko i antyoksydanty, jest w nich bardziej skoncentrowane. W jajkach o rozmiarze XL jest natomiast dużo wody, bo to właśnie z niej aż w 90% składa się białko jaja kurzego. Duże jajka mogą też świadczyć o mało ekologicznym sposobie karmienia kur, nieraz szkodliwym dla człowieka. A na dodatek jajka "giganty" mają cieńsze skorupy, łatwo pękają więc podczas gotowania.

"Rozmiarówka" jajek

S - małe, poniżej 53 g, M - średnie, 53-63 g, L - duże, 63-73 g, XL - bardzo duże, powyżej 73 g

Tajemnicze kodowanie

Zachęceni więc niską ceną oraz wielkością jajek, często nie przywiązujemy wielkiej wagi do tego, co oznaczają literki i cyferki wybite na ich skorupkach. A warto.

Wszystkie "sklepowe" jajka mają na sobie oznaczenia jednakowe dla całej Unii Europejskiej. I dlatego gdy kupimy je np. w Niemczech, Francji czy na Litwie, dostaniemy taką samą informację o ich pochodzeniu i charakterystycznych cechach, w tym o tym, w jaki sposób odżywiały się ich poczciwe "matki" - kury nioski.

"Jajeczny kod" ma postać: X-YY-AABBCCDD

A tu masz szyfr do kodu:

 X (sposób chowania kur): 0 - ekologiczny; 1 - wolnowybiegowy; 2 - ściółkowy, 3 - klatkowy

Warto wybierać jajka oznaczone jak najniższym numerem. Ekologiczny chów zapewnia bowiem kurom najbardziej przyzwoite warunki - spacer na świeżym powietrzu i naturalną karmę. Kolejne numery to coraz gorsze warunki kurzego życia, aż po chów klatkowy - kury są trzymane cały czas w ciasnych klatkach, nieraz okaleczone, i karmione automatycznie.

 YY (kraj pochodzenia jajek; np. Polska - PL)

AABBCCDD (tzw. weterynaryjny numer identyfikacyjny, czyli miejsce produkcji: AA - kod województwa; BB - kod powiatu; CC - kod zakresu działalności, DD - kod firmy).

Zapamiętaj także:

Sprawdzaj datę przydatności jajka - producent ma obowiązek podać ją na opakowaniu. Po rozbiciu żółtko powinno być zwarte i wypukłe, a białko galaretowate i nie może się rozlewać.

Wszystkie jaja przed użyciem bezwzględnie myj w ciepłej wodzie, a jeżeli mają być jedzone na surowo - musisz je sparzyć. Bywa bowiem, że nioska jest zakażona bakteriami Salmonella lub Mycobacterium tuberculosis avium (prątkiem gruźlicy ptasiej), które zainfekują również jajo.

 

wroclaw.pl
Photo credit: Steve A Johnson / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)