Uwaga! Epidemia

22.04.14 | 12:11

Motywem przewodnim wystawy Moniki Rubaniuk jest "Epidemia", którą artystka poddaje parafrazie i interpretacji w szklanym materiale. Ekspozycja nawiązuje do tematu wiodącego zarówno poprzez formę obiektów szklanych, jak i ich usytuowanie niczym kolonii bakterii czy ognisk zapalanych wirusów, które rozprzestrzeniając się, angażują całą przestrzeń galerii. 

Rzeźby - obiekty szklane prezentują jednorodny charakter formalny, których nieregularna struktura, złożona z multiplikowanych kawałków szkła nadaje im niepokojący i drapieżny charakter. Obłe, z pozoru miękkie formy skontrastowane są z ostrymi krawędziami szkła, nawiązują do świata natury i mikrosfery.

Monika Rubaniuk czerpie inspiracje z przyrody niemal od początku swojej twórczości, przedstawiając związane z nią zjawiska w uproszczony, skodyfikowany sposób. Jej prace bardzo często tworzone są z myślą o krajobrazie naturalnym, w którym zostają usytuowane. Zawieszane na drzewach, układane w trawie czy wbijane fragmentarycznie w ziemię stają się naturalną kontynuacją otaczającego świata. Wówczas nabierają one innego znaczenia, zyskując biologiczne konotacje i stając się częścią przestrzeni, w której funkcjonują.

Prace składające się na ekspozycję "Epidemii/Epidemy" w swoich biomorficznych formach zdają się mutować, żyć wewnętrznym światłem, przeobrażać w zmieniającej się strukturze z lekkich i spiralnych w masywne i agresywne, niczym atakująca galerię epidemia.

 

Monika Rubaniuk - urodzona w 1972 r. we Wrocławiu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Szkła i Ceramiki. W 1996 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. W latach 1996-2001 kontynuowała naukę na tej samej uczelni, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w stałych kolekcjach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Glasmusset Ebeltoft (Dania) oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

 

wernisaż: czwartek, 24.04.2014,  godz. 18.00; wystawa trwa do 17 maja 2014
Galeria Szkło i Ceramika - BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10

Partner wystawy: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze