Angielski? Łatwizna! Teraz czas na chiński!

23.04.14 | 13:04

Młodzi wrocławianie do nauki języków obcych podchodzą coraz ambitniej. To już nie tylko angielski, niemiecki czy francuski, ale również chiński, japoński czy arabski. Działający przy Uniwersytecie Wrocławskim Instytut Konfucjusza od czterech lat wychodzi naprzeciw językowym ambicjom naszych uczniów.

- Cztery lata temu po raz pierwszy wysłaliśmy do wrocławskich szkół zaproszenie do udziału w darmowych zajęciach nauki języka chińskiego - mówi Aneta Marchewka z Instytutu Konfucjusza.
- Wtedy inicjatywa spotkała się z dużym odzewem ze strony miejskich i prywatnych placówek. Trochę nas to zaskoczyło, bo lektorów, którzy prowadzą zajęcia mamy tylko czterech - dodaje.

Żeby wziąć udział w projekcie dana szkoła musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze musi zostać zebrana co najmniej 10-cio osobowa grupa uczniów chętnych do nauki. Poza tym w zajęciach musi brać udział wyznaczona przez szkołę osoba z wykształceniem pedagogicznym i posługująca się językiem angielski. Szkoła musi również zapewnić salę lekcyjną, w której będą się odbywać zajęcia.

- Zajęcia prowadzą native speakerzy. Są to studenci bądź absolwenci studiów, którzy w ramach wymiany przyjechali do nas z Chin. U nas uczą się uczyć chińskiego i zdobywają doświadczenie - tłumaczy Aneta Marchewka.

Licealiści i przedszkolaki uczą się chińskiego

Jedną ze szkół, które biorą udział w projekcie, jest Liceum Ogólnokształcące nr 12 przy pl. Orląt Lwowskich.

- Dla szkoły jest to dodatkowa atrakcja. Większość osób, które biorą udział w zajęciach traktują je jako hobby, ale mamy dwie osoby, które bardzo sumiennie podchodzą do lekcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że to bardzo trudny język, dlatego raczej nikt nie ma złudzeń, że po takim kursie chińskim będą władać płynnie - mówi Anna Gil-Kisiecka, nauczycielka języka angielskiego w LO nr 12.

Jednymi z pierwszych placówek, które rozpoczęły współpracę z Instytutem Konfucjusza we Wrocławiu było przedszkole Król Maciuś i niepubliczna szkoła podstawowa Leonardo da Vinci.

- Stawiamy na naukę nietypowych języków. Autorski program, który powstał specjalnie dla przedszkola, zakłada między innymi naukę trzech języków obcych: angielskiego, rosyjskiego i mandaryńskiego - mówi Małgorzata Lech-Krawczyk, prowadząca obie placówki. - Instytut nie tylko pomaga nam w przygotowaniu uczniów do egzaminu YCT (egzamin z języka chińskiego dla młodzieży), ale również w organizacji zagranicznych stypendiów językowych- dodaje.

W ubiegłym roku grupa uczniów i absolwentów szkoły wyjechała na dwutygodniowe stypendium językowe w Uniwersytecie Xiamen w Chinach.

A gdy już złapią bakcyla...

W przyszłym roku Instytut Konfucjusza planuje otwarcie centrum języka chińskiego w paru miejscach w mieście.

wroclaw.pl
Photo credit: PabloBM / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)