Wroclove Design

13.05.14 | 16:04

Druga edycja, ale pierwsza na Dworcu Głównym PKP. Po raz kolejny organizowana z myślą o każdym, kto chce dotknąć, dyskutować, doświadczyć designu, czyli niełatwej, ale przyjemnej sztuki projektowania. Festiwal Wroclove Design zaczyna się w środę, 14 maja, i potrwa do niedzieli 18 maja. Mogą w nim na równych prawach uczestniczyć osoby niepełnosprawne.

Strefy designu  

Wątków na tegorocznej 2. edycji będzie wiele, organizatorzy zadbali, by design stał się sferą przyjazną i użytkową, jak podkreśla Wioleta Król, dyrektor festiwalu. Impreza została podzielona na strefy  rzemiosła, technologii, przestrzeni, bez barier, open space, dla biznesu i dla dzieci. W każdej odwiedzający powinni znaleźć coś dla siebie. Strefa design + rzemiosło to dowód na to, że także w obliczu nowych technologii rzemieślnicy są szczególnie pożądani. -Jeden z wystawców od 1969 roku produkuje drewniane zabawki dla dzieci, mamy także rodzinną firmę, gdzie przy jednym stole projektowym spotykają się córka, ojciec i dziadek, jest wreszcie Artystyczne Nadodrze, czyli instytucję skupiającą rękodzielników, projektantów - opowiada Małgorzata Koralewska, dyrektor programowa Wroclove Design. W ramach tego cyklu prezentowany też będzie iWheel, wózek inwalidzki projektowany przez firmę Patryka Arłamowskiego, absolwenta Politechniki Wrocławskiej.

Design korzysta ze zdobyczy technologicznych, czego przykładem jest choćby drukarka 3D (a ostatnio także skaner 3D light, który obejrzą wszyscy zainteresowani).

W strefie design + przestrzeń zaplanowano tzw. urban garden, czyli miejsce wokół Dworca Głównego PKP. - Zaaranżujemy je, pokażemy, jak można wzbogacać przestrzeń publiczną - zapewniają organizatorzy. To właśnie tutaj zaprezentuje się firma z Dolnego Śląska produkująca deskorolki (chętni je wypróbują). Będzie i mobile design, gdzie przyjrzymy się, jak zostały zaprojektowane m.in. rowery, czy samochody. Z kolei fresh design ma nauczyć konstruktywnego myślenia przyszłych projektantów, a dziś studentów architektury.

Młodzi designerzy przy pracy

Młodzi z pięciu krajów (Polska, Czechy, Słowacka, Węgry i Ukraina) pracują już od piątku na warsztatach projektowych w trzech dwuosobowych grupach nad wizjami osiedla na Ołbinie, czy na Gaju. - Jako temat główny wybraliśmy wrocławskie blokowiska, bo stwierdziliśmy, że wszystkie z krajów, z jakich zaprosiliśmy uczestników, łączy przeszłość socjalistyczna i osiedla z wielkiej płyty. Każda z osób ma inne spojrzenie, więc to mieszkanka wybuchowa, zarówno narodowości, ja i różnych szkół projektowych - zwracają uwagę organizatorzy.

- Zależało nam, aby pokazać, że rola projektanta jest jedna - to nie tyle artysta, ile ktoś, kto odpowiada na potrzeby użytkownika - podkreśla Wioleta Król.

Design bez barier i dla dzieci

Festiwal, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W wydarzeniach będą mogły bezpłatnie (po wcześniejszym zgłoszeniu się) wziąć udział zarówno osoby na wózkach, jak i niesłyszące czy niewidome. - Dzięki pomocy Polskiego Związku Głuchych tłumaczymy wszystkie punkty programu, na które zgłoszą się osoby niedosłyszące - tłumaczą organizatorzy. Są także dostępne materiały w alfabecie Braillea. - Design naprawdę jest dla każdego - zapewnia Wioleta Król. Także dla najmłodszych, którzy choć nie potrafią jeszcze tworzyć i projektować profesjonalnie, ale są wymagającymi odbiorcami kultury. Oferta na Wroclove Design przewiduje warsztaty i zajęcia rodziców z dziećmi.

Wroclove Design na Dworcu PKP

To nowe miejsce festiwalowe, bo w ubiegłym roku designerzy spotykali się w Hali Stulecia. Tym razem centrum wydarzeń będzie poziom +1 na dworcu. - Dworzec Wrocław Główny to bardzo dobry przykład designu starszego, sprzed 160 lat, ale również nowego, bo obiekt oprócz historycznego kształtu zyskał niedawno nową oprawę - zwraca uwagę Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.

Gwiazdy Wroclove Design

Choćby Hiszpanka Patricia Urquiola projektująca porcelanę dla Rosenthala i krzesła dla kultowej firmy Kartel. Ale także przedstawiciele formy Laufen, która współpracuje z marką Alessi. Chiński projektant Zhang Jun, czy Łukasz Bertoli z firmy Emo Design.  

Konkurs na ciekawe projekty

W tym roku konkurs odbywa się pod hasłem "Narcyzm", bo dziś skoncentrowanie się na sobie stało się niemal religią w Ameryce, a i Europa idzie tym śladem. W kapitule konkursu są m.in. Marek Cecuła, projektant ceramiki, profesor Włodzimierz Dolatowski oraz Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna Elle Decoration. Zwycięzcę poznamy podczas gali otwarcia Wroclove Design w środę, 14 maja. 

Dokładny program festiwalu znajdziecie na stronie www.wroclovedesign.pl