Rusza walka z komarami

14.05.14 | 07:24

Rozpoczyna się walka z komarami w naszym mieście. A uciążliwych owadów może być sporo, bo sprzyjała im ciepła zima.

W środę 14 maja, zostanie przeprowadzona akcja aplikacji środka chemicznego do 300 wpustów w ulicach na Ostrowie Tumskim i na Rynku. ­- Jest to pierwsze z piętnastu  zaplanowanych tego typu działań - mówi Monika Kaliwoda z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia.
- Prawdopodobnie w tym tygodniu po raz kolejny przeprowadzimy także opryski z powietrza nad polami irygacyjnymi, ponieważ pojawiły się tam już komary z gatunku Culex pipiens, czyli komara brzęczącego, który jest najbardziej dokuczliwy w sezonie letnim - dodaje.

Rybą w komara

Już zarybiono 20 zbiorników. Ryby - jako naturalni wrogowie moskitów - są wykorzystywane w ramach metody biologicznej. ­Żywią się larwami komarów ograniczając ich rozwój w stałych akwenach. Monitorowanie tych miejsc potwierdza skuteczność tej naturalnej metody. Monika Kaliwoda: - W nawiązaniu do tych działań zachęcamy mieszkańców do zarybiania wszelkich przydomowych oczek wodnych, które stanowią bardzo dogodne miejsce rozwoju wielu pokoleń populacji komarów, co pozwoli na ograniczenie tych owadów w obrębie ich posesji.

Z lądu, powietrza i wody

W tym roku na działania wrocławskiego programu kontroli liczebności komarów zostało przekazanych ponad 580 tys. złotych. Walka z komarami została podzielona na cztery odrębne zadania. W ramach pierwszego na terenie 3500 ha przeprowadzane będą opryski z powietrza. Ten etap obejmuje pola irygacyjne oraz bliskie okolice rzek: Bystrzycy, Ślęzy, Widawy oraz Odry. Wykonawca będzie w stanie gotowości do końca października. Oznacza to, że w ciągu dwóch godzin od zlecenia będzie musiał rozpocząć opryski. Drugie i trzecie zadanie to opryski naziemne prowadzone na terenach zielonych w zachodniej i wschodniej części Wrocławia; łącznie prace będą prowadzone na 700 ha. Czwarty etap obejmie obszary zielone przy osiedlach Jarnołtów oraz Marszowice, a także obszar przy rzece Bystrzycy oraz w parkach: Leśnickim i Stabłowickim. Podobnie jak w przypadku pierwszego zadania, wykonawcy będą dyspozycyjni do końca października. Na bieżąco będzie monitorowana skuteczność tych działań. W razie potrzeby opryski zostaną powtórzone.

Dzięki akcji odkomarzania liczba moskitów spada. Jednak należy pamiętać, że komarów nie można w całości wytępić ponieważ stanowią one ważny element ekosystemu - żywią się nimi ptaki i ryby.

 

wroclaw.pl
Photo credit: fairfaxcounty / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)