Zdjęcia wysokich lotów

14.05.14 | 15:11

Mknący ponad dwa razy szybciej niż prędkość dźwięku myśliwiec SU 27, największy na świecie seryjnie produkowany samolot transportowy Antonow, czy też akrobacyjne popisy pilotów z Grupy Żelazny - to tylko kilka z kilkudziesięciu zapierających dech w piersiach zdjęć, które będzie można zobaczyć na wystawie fotograficznej pt. 'Zdjęcia wysokich lotów' od 14 maja w leśnickim Centrum Kultury Zamek. 

Zdjęcia zostały wykonane podczas pokazów lotniczych, zawodów akrobacyjnych oraz na lotniskach w Polsce,  Niemczech, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Francji i Węgrzech. Podczas wernisażu odbędą się też projekcje filmów dokumentalnych poświęconych lotnictwu: "Paths of hate" reż Damian Nenow i "Wirtualna Wojna"  reż. Jacka Bławuta.

"PATHS OF HATE" - reż. Damian Nenow (10 min.)

Walka. Nieistotna jest jej skala ani ideologia, która za nią stoi; nieważne czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny - krwawe ślady, ścieżki nienawiści... "Paths of Hate" to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia.

- Po zabawnej animacji "Wielka ucieczka" zapragnąłem stworzyć równie surrealistyczny, ale znacznie dynamiczniejszy i poważniejszy film akcji, niebędący tylko kolejną przewrotną anegdotą, jakich pełno wśród animowanych szortów - mówi Damian Nenow, reżyser i autor scenariusza. - Od zawsze byłem wielkim fascynatem wszystkiego, co wznosi się w powietrze. Nie potrafiłem sobie wyobrazić tematu bardziej ekscytującego niż pojedynek dwóch myśliwców. "Paths of Hate" z założenia miał być filmem - plakatem, który nie opowiada, nie analizuje lecz wykrzykuje nieskomplikowane hasło, mobilizujące widza do refleksji; wyrywkiem większej historii, w którą widz wpada w samym środku akcji. Chciałem aby "Paths of Hate" był czymś więcej niż kolejną pokazówką możliwości technicznych, pełną bijących się wielgachnych robotów czy troli. Uznałem, że nieskomplikowana ilustracja jednego z fundamentalnych problemów ludzkości, jakim jest skłonność do bezsensownej nienawiści, będzie idealnym wyborem dla mojego "plakatowego", krótkometrażowego filmu.

"WIRTUALNA WOJNA" - reż. Jacek Bławut (70min.)

Dokument HBO w reżyserii Jacka Bławuta opowiada o mężczyznach zafascynowanych drugą wojną światową, którzy realizują swoją pasję, angażując się w gry komputerowe. Obserwując graczy i ich życie, pojawia się pytanie, czy rodzi się nowy gatunek człowieka - homo virtualis.

Ił-2 Sturmovik to jeden z najbardziej znanych komputerowych symulatorów lotu. Gracze wcielają się w pilotów maszyn latających w czasie drugiej wojny światowej i w czasie rzeczywistym rozgrywają powietrzne bitwy. Niektórzy traktują swoją pasję jako hobby, dla wielu z nich gra stała się jednak treścią życia - poświęcają jej coraz więcej czasu, rezygnując z kontaktów i spotkań z przyjaciółmi. Koledzy z wirtualnej eskadry zastępują im prawdziwych znajomych. Razem odbywają szkolenia, spotykają się na organizowanych regularnie zlotach. Ważną rolę w ich życiu odgrywają też wirtualni wrogowie - piloci samolotów innych krajów.

Jacek Bławut prezentuje graczy pochodzących z kilku krajów - Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec i Rosji. Opowiada o tym, kim są, próbuje dociec, dlaczego zainteresowali się czasami drugiej wojny światowej. Symultanicznie filmując wszystkich graczy biorących udział w wirtualnej bitwie, oddaje także emocje, jakie budzi w nich gra. Jacek Bławut jest doświadczonym dokumentalistą (Szczur w koronie) oraz operatorem filmowym (Dekalog, Dzień świra), członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jego filmy były pokazywane na festiwalach w San Sebastian, Toronto, Budapeszcie czy Mannheim.

 

"Zdjęcia wysokich lotów" - wystawa fotograficzna
wernisaż: 14 maja (środa) godz. 18:00
wystawa czynna do 8 czerwca 
wstęp wolny