Służby uspokajają - nie ma zagrożenia powodzią we Wrocławiu

16.05.14 | 06:17

Obecne prognozy nie zakładają zagrożenia powodziowego dla Wrocławia. Największe opady deszczu spodziewane są na wschodzie i południowym wschodzie regionu. Stany ostrzegawcze zostaną najprawdopodobniej osiągnięte w Kotlinie Kłodzkiej - tam lokalnie może spaść do 50mm deszczu - we Wrocławiu tak intensywnych opadów nie przewiduje się.

Będzie padać od piątku

- Opady zaczną się w piątkowy wieczór i będą trwały przez całą sobotę. Będą one miały charakter umiarkowany, okresami silny. Należy uważać na silny wiatr, który w porywach może osiągnąć do 80 km/h - mówi Robert Łazik, zastępca dyrektora Oddziału IMGW we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o prace prowadzone przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, to obecnie nie ma potrzeby ewakuacji maszyn ani ludzi. Każdy wykonawca ma tutaj określony scenariusz działania w przypadku powodzi.

Jak informują służby zbiorniki retencyjne na Odrze i jej dopływach posiadają dużą rezerwę powodziową, którą można wykorzystać w czasie przepływu wód wezbraniowych.

- Warto też podkreślić, że nawet przy silnych opadach deszczu w górach, we Wrocławiu będziemy mieli trzy-cztery dni na przygotowanie się na przyjęcie zwiększonej ilości wody. Służby miejskie cały czas monitorują sytuacją i w razie potrzeby podejmą odpowiednie działania - mówi Jerzy Weraksa z sekcji ochrony przeciwpowodziowej miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

 

wroclaw.p
Photo credit: h4nter / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)l