Wyłudził pieniądze od ponad 100 firm

21.01.14 | 09:41

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności może grozić tymczasowo aresztowanemu na 3 miesiące mężczyźnie, zatrzymanemu przez wrocławskich policjantów, podejrzanemu o oszustwa i wyłudzenia pieniędzy na szkodę różnych firm na terenie kraju. Sprawca oferował darmową reklamę na swoich portalach internetowych. Później jednak, jak ustalili funkcjonariusze, zmieniał regulamin, żądając opłaty, wysyłając faktury czy dalej pisma od nieistniejących firm windykacyjnych. Groził też postępowaniami sądowymi. Oszust swoją ofertę rozesłał do ponad 1000 firm. 

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej, w wyniku prowadzonych działań, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o serię oszustw i wyłudzeń na szkodę różnych firm na terenie kraju. Podejrzany, to trzydziestoletni letni mieszkaniec jednej z miejscowości w powiecie ząbkowickim. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. 

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy zajmujących się tą sprawą, za pośrednictwem poczty elektronicznej, oferował różnym firmom promocję prowadzonych przez nie działalności na jego stronach internetowych. Sprawca wprowadzając pokrzywdzonych w błąd, sugerując iż usługa ta jest bezpłatna, przesłał taką ofertę do ponad 1000 firm na terenie kraju. 

Gdy zainteresowani skorzystali z oferty, rejestrując się na portalu oszusta, sprawca zmieniał regulamin oferowanej usługi, wprowadzając opłatę i przesyłając do poszkodowanych faktury VAT, z żądaniem jej uregulowania. W celu wymuszenia zapłaty, podejrzany powoływał się na nie istniejące firmy windykacyjne, wysyłając w ich imieniu ponaglenia do zapłaty z wyliczonymi odsetkami karnymi, a także z informacjami o skierowaniu postępowania na drogę sądową. Policjanci ustalili, że faktury otrzymywały także niektóre firmy, w ogóle niekorzystające z oferowanej przez oszusta usługi reklamowej. 

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 137 podmiotów gospodarczych, od których wyłudził lub usiłował wyłudzić pieniądze w kwocie blisko 30 tysięcy złotych. Policjanci podejrzewają jednak, że mężczyzna, działając w ten sposób na przełomie lat 2011 ? 2013, mógł wyłudzić lub usiłować wyłudzić pieniądze od nawet 600 polskich firm. 

Zatrzymany, decyzją sądu, na wniosek prokuratury, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Obecnie policjanci w dalszym ciągu badają wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu, w tym ustalają m.in. kolejnych pokrzywdzonych. Zatrzymanemu grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.