Nowa wyszukiwarka internetowa

21.01.14 | 13:39

Nad nową wyszukiwarką internetową nazwaną Nekst pracują naukowcy z Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Informatyki Politechniki Wrocławskiej. Z informatykami współpracują językoznawcy, zarówno poloniści, jak i angliści.

Realizacja projektu wyceniona została na prawie 15 mln zł, z czego budżet części wrocławskiej to około 4,3 mln zł.

- Nie mamy zamiaru konkurować z najpopularniejszymi wyszukiwarkami komercyjnymi na świecie, nie mamy takiego potencjału ani jeśli chodzi o pieniądze, ani o możliwości techniczne - mówi dr Maciej Piasecki z Politechniki Wrocławskiej. - Popularne wyszukiwarki traktują słowa jako ciągi znaków, nie analizują w żaden sposób kontekstu, ani treści dokumentów, które wyłapują. Nie biorą pod uwagę cech języka polskiego, na przykład,  że słowa w polskim się odmieniają. W polskim z odmiany wynikają powiązania między słowami, a w angielskim powiązanie wynika z pozycji w szyku zdania.

System Neskt będzie korzystał z kilku narzędzi opracowywanych przez naukowców. Pierwsze to wyszukiwarka - przez pomysłodawców nazwana BEATKĄ, ukierunkowana na język polski, która dodatkowo bierze pod uwagę nazwy własne. Jest ona w stanie także rozpoznawać powiązania między słowami oraz kontekst.

- Kiedy wpiszemy w pytaniu słowo "zamek" Nekst na podstawie słów w jego otoczeniu jest w stanie określić kontekst w jakim zostało ono użyte - mówi dr Maciej Piasecki.

Pozostałe narzędzia systemu nowej wyszukiwarki internetowej to program odpowiadający na pytania w języku polskim, wyszukiwarka zdjęć podobnych do podanego oraz program do automatycznego wydobywania informacji określonych typów z dokumentów tekstowych.

- Nekst pozwoli na szybsze i trafniejsze wyłowienie odpowiedzi na konkretne pytanie w dokumentach powstałych w języku polskim, a takich zarejestrowanych jest już około pół miliarda i codziennie ich przybywa. To znacznie ułatwi zarządzanie wiedzą i rozwiązywanie konkretnych problemów ? mówi naukowiec z Politechniki Wrocławskiej.

Nowa wyszukiwarka ma być gotowa do połowy 2014 r.

 

wroclaw.pl