Otwarcie wieży matematycznej

23.01.14 | 08:48

Zakończył się remont wieży matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziś uroczyste otwarcie połączone z wernisażem wystawy "Krajobraz przemysłowy Górnego Śląska".

- Na pierwszym piętrze wieży będą ekspozycje czasowe, na drugim będzie stała ekspozycja poświęcona astronomii - mówi Urszula Rozpara, pracownik Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prace remontowe tarasu i wieży matematycznej prowadzono od połowy października 2013 roku. Uszczelniono nawierzchnię tarasu, przez którą woda wsiąkała do środka wieży. Ze ścian usunięto zagrzybione tynki i zacieki. Założono rynny, które są specjalnie podgrzewane, po to by przy mrozach woda mogła swobodnie spływać. Nowa jest instalacja przeciwpożarowa i elektryczna. Przygotowano wszystko do instalacji multimedialnej wykorzystywanej do muzealnych ekspozycji.

- To był ostatni moment ? mówi prof. Jan Harasimowicz, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. - Bez uszczelnienia tarasu groziły nam poważne uszkodzenia wieży. Woda leciała po ścianach w dół, a to mogło spowodować nawet uszkodzenie całej konstrukcji.

Prace kosztowały pół miliona złotych. Sfinansowano je z dotacji sejmiku województwa i pieniędzy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieża będzie udostępniona zwiedzającym od 23 stycznia. Na taras widokowy będzie można wejść jeżeli będą pozwalać na to warunki atmosferyczne.

 

wroclaw.pl
Photo credit: macie3k / Foter.com / CC BY